banki bitcoin europa kryptowaluty pieniądze

Załamanie się Deutsche Bank może doprowadzić do załamania globalnych rynków finansowych

Co się stanie w Europie?

Niemiecki gigant usług finansowych Deutsche Bank AG jest jedną z największych i najważniejszych instytucji gospodarczych na świecie. Głównie z powodu skandali narzuconych przez siebie, bank musi teraz podjąć drastyczne środki, aby utrzymać się na powierzchni. Inwestorzy na całym świecie powinni zauważyć, że jeśli taki krytyczny element systemu bankowego zbyt dużego, by upaść, osłabnie, może to spowodować kolejny globalny kryzys finansowy.

Deutsche Bank stara się przetrwać

Deutsche Bank AG, największa grupa usług bankowych w Niemczech z majątkiem wartym ponad bilion dolarów, jest głównym źródłem niepokoju dla międzynarodowych inwestorów, ekonomistów i decydentów od ponad kilku lat. W rzeczywistości Międzynarodowy Fundusz Walutowy nazwał bank w 2016 r. „Najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do ryzyka systemowego” do globalnego systemu finansowego. W tym samym roku różne publikacje finansowe na całym świecie zaczęły ostrzegać, że Deutsche może być „kolejnym Lehman Brothers”, odnosząc się do banku inwestycyjnego, którego upadek uważa się za główną część rozpoczęcia globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Teraz wydaje się, że niemiecki bank znowu się zmaga, a niektórzy komentatorzy obawiają się, że nie będzie w stanie przetrwać. W tym miesiącu ogłoszono, że Deutsche przejdzie poważną reorganizację w celu powstrzymania krwawienia. Jak powszechnie informowano, proces restrukturyzacji firmy obejmie redukcję około jednej piątej pracowników na całym świecie, około 20 000 osób. Dodatkowo ujawniono, że Deutsche zmniejszy swoje inwestycje w technologie informatyczne o ponad miliard dolarów rocznie, co utrudni mu dogonienie konkurentów lub stanie przed nowymi konkurentami w dziedzinie fintech. Ponadto na rynku pojawiają się doniesienia, że ​​niektóre instytucjonalne fundusze inwestycyjne wycofują swoje aktywa z banku, co może sygnalizować brak zaufania do powodzenia działań reorganizacyjnych.

Co może się wydarzyć?

Gdyby bank działał w gospodarce opartej na prawdziwych zasadach wolnego rynku, po prostu wycofałby się z działalności w taki sam sposób, w jaki robią to inne firmy. Jednak jest bardziej niż możliwe, że politycy i biurokraci poczują potrzebę interwencji, aby temu zapobiec.

Organy takie jak niemiecki rząd i Europejski Bank Centralny (EBC) mogą powiedzieć, że niepowodzenie największej komercyjnej instytucji bankowej w ekonomicznym sercu Europy miałoby katastrofalne konsekwencje dla kontynentu i świata, ponieważ brak zaufania inwestorów wyśle ekonomiczna fala uderzeniowa z Niemiec na zewnątrz. Z tego powodu mogą twierdzić, że nie mają innego wyboru, jak uratować Deutsche Bank pieniędzmi innych osób. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym zmusić inne banki do wykupu Deutsche (w przeszłości próbowano połączyć je z Commerzbankiem AG), drukować więcej pieniądza fiducjarnego i oddawać je Deutsche, a nawet całkowicie znacjonalizować bank.

Szansa dla krypto walut?

Nowy kryzys finansowy wywołany upadkiem Deutsche Bank może również skłonić więcej osób do odkrycia kryptowaluty jako alternatywy dla fiat, ponieważ wady starego systemu stają się oczywiste. Kosztowny i niesprawiedliwy ratunek dla upadającego systemu również będzie miał taki skutek, wywołując nagłówek Timesa „Kanclerz na krawędzi drugiego pakietu ratunkowego dla banków” od 3 stycznia 2009 r., Zapisany przez Satoshi Nakamoto w bloku genezy Bitcoinów z jakiegoś powodu.

Artykuł przetłumaczony z serwisu Bitcoin.com